Pomohou nám bylinky?
kurkuma jako lék
Koření kurkuma je známá také jako indický šafrán. Obsahuje žluté barvivo kurkumin a také proto ji přidáváme jak do sladkých tak do slaných pokrmů k obarvení (rýže, polévky, brambory, těstoviny, omáčky, míchaná vejce, pečiva, těsta, ryby). Kuře, potřené práškem z kurkumy rozmíchaným v trošce oleje, získá při pečení lákavou kůrčičku.
Kurkuma pomáhá při trávení, je doporučovaná při nemocech žaludku a žlučníku, a je také velmi prospěšná diabetikům. V současné době je kurkuma stále ještě nedoceněná. Nejnovější výzkumy však doložily příznivé účinky na obranyschopnost a vitalitu organismu a také na dobrou psychickou pohodu. Účinné látky kurkumy pomáhají také při nadýmání.
Zajímavosti o kurkumě:
Kurkuma se používá například při uštknutí hadem či kousnutí pavoukem. Neutralizaci otravy po uštknutí hadem či pavoukem se v Indii pije tento nápoj: 3 polévkové lžíce hrubě nasekaného kořene kurkumy se vloží do mixéru s půl šálkem vody a dvě minuty se mixuje. Pro zlepšení chuti se může smíchat se sklenicí mrkvové či rajčatové šťávy. Po přidání mouky se vytvoří pasta, která se přikládá na místo kousnutí.
Silný čaj z kurkumy, kdy se kořen vaří 15 minut, lze využít jako prostředek při občasných teplotách nebo otocích způsobených požitím nevhodné vody či jídla. Pokud se tímto roztokem omývá kůže, pomůže to odstranit parazity.
Kurkuma jako lék
Zlatožluté koření získávané z kořene rostliny Curkuma longa se používá k léčebným účelům minimálně již 4000 let. Kurkuma hrála prominentní úlohu již na začátcích ajurvédy, nejstarší celostní medicíny na světě, jejíž počátky se stanovují kolem roku 2000 př. n.l. Kurkuma podporuje funkci vnitřních orgánů, čistí krev i pomáhá ochraňovat kůži před kožními chorobami.
Kurkuma (sanskrtsky Haridra) neboli indický šafrán byla v ajurvédské medicíně pokládána za hlavní prostředek k nastolení dobré funkce jater. Později bylo zjištěno, že ještě lepších účinků je dosahováno při kombinaci kurkumy s jiným kořením, a tak po pečlivém experimentování vznikla skupina koření nazývaná kari koření, které obsahuje kromě kurkumy černý pepř, kajanský pepř, kmín, koriandr, pískavici a další koření.
Oblíbenou kombinací k léčbě jaterních potíží byla v tradičním indickém léčebném systému též kombinace zázvoru a kurkumy. Zázvor zrychluje krevní oběh a tím zajišťuje urychlenou dodávku kurkumy do jater.
Kurkumu ajurvédští léčitelé používají i jako prostředek posilující žaludek.
Kurkuma má své působení i na psychiku člověka. Údajně pomáhá proti snílkovství, dennímu snění a nedostatku vztahu k přítomnosti.
Kurkuminoidy - látky zodpovědné za žluté zbarvení kurkumy jsou uznávanými antioxidanty, které pomáhají chránit náš organismus před negativním účinkem volných kyslíkových radikálů. Mají být 5x účinnější než vitamín E.
Kurkuma patří mezi přírodní antibiotika s protibakteriálním a protivirovým účinkem.
Bylinky.eu - Kurkuma léčí - to není jen kari a Worcester
Rostlina po generace uznávaná Ajurvédou, příjemně štiplavé a aromatické koření Asie.. nejen to je kurkuma, přírodní lék, který nás možná ještě překvapí..
Kurkuma, jejíž původ nejspíš sahá do oblasti Východní Indie, patří do jedné rodiny se zázvorem. Dnes se pěstuje hlavně v Číně a Indii, ale i v dalších zemích s tropickým klimatem. Rostlina s vejčitě protáhlými listy dorůstá velikosti mezi 0,5 až 1m. Pro další zpracování se sklízí její oddenky. V obchodě můžete najít dva typy: tzv. "kulatou kurkumu", která má oválný či hruškovitý tvar, nebo tzv. "dlouhou kurkumu", což jsou oddenky postranní, podlouhlé, velké asi jako prst. Běžněji ji ovšem pořídíme ve formě prášku, tedy sušených, drcených oddenků.
Kurkuma jako koření
Aroma samotné kurkumy je velmi specifické, její chuť je ostrá až štiplavá, trochu podobná příbuznému zázvoru, proto si vysloužila lidové pojmenování"žlutý zázvor". Toto koření se u nás jen zřídka používá samotné, díky svému typickému kořennému aroma ho však najdeme jako součást kořenících směsí a dochucovadel, jako jsou například kari nebo tekuté kořeníWorcester. Samotná kurkuma se hodí pro úpravu chuti některýchpikantních omáček k masům a zelenině, přidává se také jako ingredience při výrobě hořčic a dresinků.
Kurkumin - barvivo i antioxidant
Kurkumě se díky jejímu výrazně žlutému barvivu také říká "indický šafrán". Barvivo kurkumin je lidskému zdraví naprosto neškodné, ba právě naopak. Lze ho používat k barvení potravin jako jsou máslo, sýry, omáčky, cukrovinky, likéry apod. Dříve se dokonce používalo k barvení látek a dřeva, své uplatnění nejspíš nacházelo i ve výrobě barev pro malířství.
Ale kurkumin má pro nás význam i jako lék. Je velmi silným antioxidantem, jež nás zbavuje nebezpečných volných radikálů a zabraňuje patologickým změnám v tkáních.
Kurkuma je starým lékem nejen na trávení
Blahodárné účinky kurkumy na naše trávení znali lidé už ve středověku. Přidávání kurkumy do pokrmů tedy neslouží jen k úpravě jejich chuti a vůně, toto koření napomáhá trávení těžších a tučnějších jídel, protožestimuluje funkci žlučníku a jater. Zvyšování produkce trávicích šťáv je u tohoto exotického koření tak význačné, že se cíleně používá jako součást terapie při trávicích potížích, najdeme ji dokonce jako ingredienci známého a účinného léku Cholagol. Příznivý vliv má též na žaludek a používá se i proti nadýmání.
Kurkuma nás možná ještě překvapí
Účinky kurkumy na náš organismus ještě nejsou úplně prozkoumány, ale stále probíhající výzkumy jasně ukazují, že nám tato rostlina může být velkým přínosem na mnoha frontách. Její dezinfekční, antibiotické aprotizánětlivé účinky jí dávají široké spektrum působnosti. Používá se k léčbě nemocí dýchacích cest, podobně jako zázvor ji můžeme aplikovatproti kašli, strouhanou a smíchanou se lžičkou medu. Dezinfekčně působí v celém našem zažívacím traktu. Zevně se používá k ošetření problémů kůže, jako např. akné a pro podporu léčby zanícených ran. Obklady ze silného odvaru kurkumy zlepšují prokrvení artrotických kloubů a tlumí jejich záněty.
Aktuálně se také zkoumá účinnost kurkumy proti některým formám rakoviny, např. prostaty. Tato rostlina, uznávaná celostní medicínou a ajurvédou, je díky svému působení na krevní oběh též považována za prevenci mozkové mrtvice a krvácení do mozku. Vypadá to tedy, že léčivá síla oddenků tohoto oblíbeného asijského koření nás svými léčivými účinky ještě překvapí..
Kurkuma a její vliv na zdraví
Jako součást koření kari ochutí kurkuma spoustu pokrmů, ale hraje především významnou úlohu při léčbě řady nemocí - možná i těch vašich.
Žlutě kvetoucí kurkuma (Curcuma longa) je příbuzná zázvoru. Je to tropická bylina, která se pěstuje pro oddenky a ztlustlé kořeny. Dorůstá až jednoho metru, má velké podlouhlé listy a žluté květy. Pěstuje se v Číně, Indonésii a Indii, kde rozemílají na prášek její oddenek. Aktivní složka kurkumy – kurkumín – je oranžově zbarvený olej, který má příznivé účinky na celou řadu nemocí.
Kurkuma se používá v čínském a indickém lékařství už po tisíce let ke zmírňování chorobných stavů, od plynatosti až po nepravidelnou menstruaci. V západních zemích je nyní uznávána jako účinný protizánětlivý prostředek. Umí toho ovšem mnohem víc, například snižuje cholesterol a zmenšuje sklon k trombóze, zmírňuje záněty kloubů, zejména v ramenech, kolenou a loktech, zklidňuje zánět a bolesti při revmatické artritidě, pomáhá v prevenci rakoviny, především pak tlustého střeva. Kurkuma, a zvláště kurkumín působí protizánětlivě, může se použít jako náplast nebo vnitřně.
Uvádí se účinek protirakovinný a zdá se, že i malé dávky snižují hladinu cholesterolu. Výzkum ukazuje, že kurkuma nejen dokáže potlačit časný vývoj rakovinných buněk, ale může i zastavit onemocnění a podpořit vlastní antioxidační systém organismu. Velmi dobře také čistí póry v kůži. Inhalace kurkumy pomáhá při škytání a při dýchacích potížích. Působí i jako dezinfekce, zklidňuje záněty.
Kombinace antioxidačních a protizánětlivých schopností spolu se schopností zvyšovat tvorbu žluče znamená, že kurkuma může hrát životně důležitou roli v ochraně jater. Tím, že zabraňuje tvorbě plynů nebo je uvolňuje, když se vytvoří, má kurkuma příznivý vliv na zažívací systém a může zabránit i střevním křečím.
Kurkuma slouží také jako koření, je hlavní součástí koření kari, používá se i ke konzervování a barvení másla, sýrů a jiných mléčných výrobků. V indické kuchyni se používá všude tam kde sůl.
Kurkuma je bezpečná, omezit její příjem by měli pouze lidé se žlučovými kameny, žloutenkou, těhotné ženy a lidé trpící na překyselení žaludku.
zajímavý je také vit. B17, čtěte: co je to vitamín B 17 , tzv. Laetryl....
VITAMIN B17 (LAETRYL)
Po chemické stránce se jedná o sloučeninu dvou molekul cukrů, jež je označována jako amygdalin. Obsahuje benzaldehyd a kyanid. Význam laetrylu je sporný. Na jedná straně je na seznamu jako jedovatý prvek pro svůj obsah kyanidu a na straně druhé je v USA povolen a distribuován jako lék proti rakovině.
Zdroje: je jediným B vitaminem, který se nevyskytuje v pivovarských kvasnicích. Laetryl nalezneme v malém množství v jádrech pecek meruněk, třešní, broskví, švestek a v jádrech jablek.
Dávky: nedoporučuje se jeho užívání bez lékařské kontroly vzhledem k jeho vysoké toxicitě. Přesto je pod přísným lékařským dohledem užíván v nízkých dávkách..
Lapacho - nápoj Inků
Lapacho – léčivý čaj ze stromu Bohů
4. 2013 | Autor: Simona Procházková | Rubrika: Zdraví
Dnes si povíme o léčivých účincích stromu, kterému jihoameričtí domorodci říkají strom Bohů. Ještě pořád nevíte, o kom je řeč? No přece o lapachu!
Čaj lapacho (vyslovujeme lapačo) se získává z kambia, což je živá vnitřní vrstva kůry stromu lapacho, latinsky tabebuia impetiginosa, který roste na území Jižní a Střední Ameriky. Kůra tohoto stromu se dvakrát ročně oloupe a vnitřní mízní pletivo se seškrábe. Toto drobně nařezané, velmi měkké dřívko je nabízeno v sypané formě, tinktuře, čajových směsích či tobolkách.
Co lapacho obsahuje?
Drogou je vnitřní část kůry červené barvy: Voní po vanilce a má trpkou, stahující chuť. Obsahuje především lapachol, dále vanilin, furan, organické kyseliny, saponiny, katechiny, bioflavonoidy a další. Neexistuje tedy pouze jediná kouzelná látka vyskytující se v kůře tohoto božského stromu. Jeho rozsáhlá léčivá síla vzniká právě v kombinaci všech přítomných látek v něm obsažených. Jednotlivé komponenty podávané izolovaně by takových účinků dosáhnout nemohly.
Vědecký výzkumy potvrdily, že lapacho má značný protinádorový účinek. Tlumí rozvoj leukémie, pomáhá léčit nejrůznější disharmonie v těle, například po chemoterapii, ozařování či užívání psychofarmak. Tato droga odstraňuje z organismu těžké kovy, normalizuje činnost vnitřních orgánů, jako jsou ledviny, játra, slezina. Lapachol a ostatní složky pomáhají zničit mikroorganismy, které vyvolávají infekční choroby, od malárie po běžné afty. Dále je ho možno použít při astmatu, horečkách, bronchitidě, zánětech, revmatických potížích, kožních neduzích a mykózách, při diabetu, skleróze, Parkinsonově chorobě, revmatismu, sexuálních potížích, chudokrevnosti.
Lapacho regeneruje ledviny a močový měchýř
Popíjení teplého lapachového čaje v množství 1 litru denně velmi příznivě působí na močový měchýř a ledviny. Pitná kúra by měla trvat 4 týdny.
Lapacho posiluje činnost jater
Čaj lapacho všeobecně pomáhá odvádět z organismu jedy a nečistoty, je tedy i velmi vhodný pro ulehčení látkové výměny a k regeneraci jater. Doporučuji užívat ve formě čaje či tinktury po dobu 6 týdnů.
Lapacho likviduje houby typu candida
Čaj lapacho obsahuje antimykotický faktor – xylofon, který ničí stále častěji objevující se infekce candidasis. Můžeme ho užívat ve formě čaje či tinktury, nejlépe po dobu 6 týdnů.
Strom lapacho
Lapachový čajík Vnitřní použití této drogy je takové, že 2 lžíce drogy přelijeme 0,5 litrem studené vody a vaříme na mírném ohni asi 7 minut, pak odstavíme a přikryté necháme ještě 15 minut louhovat. Po uplynutí této doby dobře přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme během dne. Při nádorových onemocněních zvýšíme dávku na 3 polévkové lžíce na 1 litr vody. Obvyklá kúra by měla trvat 8 týdnů, pak uděláme čtyřtýdenní přestávku a znovu opakujeme.
Tinkturka z lapacha Potřebujeme: 2 lžíce kůry z lapacha, 3 dl 60% lihu
Postup: Lapacho zalijeme lihem a necháme 14 dní louhovat na teplém místě. Pravidelně každý den protřepáváme. Po uplynutí této doby, dobře přefiltrujeme, nalijeme do sklenice a uložíme na temném místě. Tinkturu užíváme 3 x denně 10 kapek po dobu 6-8 týdnů
Tinktura při onkologických potížích Potřebujeme: 1 lžičku lapacha, 1 lžičku eleuterokoku, 1 lžičku šišáku bajkalského, 2 dl 60% lihu
Postup: Bylinky zalijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat, nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme a hotovou tinkturu užíváme 3 x denně 30 kapek po dobu 8-10 týdnů.
Tento čaj má i velmi léčivé a harmonizující účinky na pokožku. Pro inspiraci uvádím pár tipů na přípravu domácích kosmetických přípravků.
Pleťová maska z lapacha Potřebujeme: 2,5 lžíce horkého čaje z lapacha, 1 lžíci jemně mletých ovesných vloček, 1 lžíci zakysané smetany, 4 kapky citronové šťávy Postup: Ovesné vločky přelijeme horkým čajem a necháme je 5 minut zakryté odležet. Potom do nich vmícháme smetanu a citronovou šťávu. Vše dobře promísíme a naneseme na očištěnou pleť a 15 minut s touto maskou relaxujeme.
Obklady na bolavé a unavené oči z čaje lapacho
Asi to zná každý z nás, oteklé, načervenalé, přecitlivělé a unavené oči, které silně slzí a pálí, díky projevům alergie nebo z celodenního sezení u počítače. I v těchto případech si můžeme rychle pomoci s lapachovými obklady. Ze svých zkušeností vím, že dokážou opravdu divy.
Připravíme si je tak, že si namočíme lněné plátýnko či papírovou utěrku do vlažného odvaru z lapacha a přiložíme si je na 15 minut na obě oči. Další variantou jsou výplachy očí, které si provádíme tak, že si otevřené oči namáčíme do nádobky s tímto čajem.
Potřebujeme: 1,5 litru uvařeného odvaru z tohoto čaje, 3 lžíce tekutého medu, 3 dl plnotučného mléka Postup: Všechny přísady smícháme a přidáme do vody ve vaně, která by měla mít teplotu zhruba 36 stupňů Celsia. Lázeň by měla trvat asi 15 minut. Tato koupel je vhodná i po opalování.
Potřebujeme: 3 dl uvařeného čaje z lapacha, 2,5 litru horké vody
Postup: Vše nalijeme do nádoby a nohy si jemnými krouživými pohyby oplachujeme 15 minut.
https://www.celostnimedicina.cz/zazracny-caj-lapacho.htm
https://www.oxalis.cz/lapacho-a-catuaba/cz/t-111/
Zázračný čaj Lapacho
03.01.2007
|
Čaj Lapacho pochází z kůry stromu Lapacho, jehož domovina je v Brazílii, Bolívii, Peru, severní Argentině a Paraguaji. Tyto stromy jsou staré dokonce 700 let a účinkům jeho kůry jsou připisovány až zázračné schopnosti. Lapacho napomáhá v odstraňování nečistot a usazenin z těla, posiluje imunitní systém a vnitřní orgány - játra a ledviny. Podporuje trávení a umí povzbudit látkovou výměnu. Hubí některé druhy plísní a bakterií, je vhodný při poševních výtocích. Pozitivně působí po chemoterapii nebo po delším užívání psychofarmak. Zlepšuje prokrvování těla a má kladný vliv na srdce, leukémii, krevní oběh a chudokrevnost. |
-
Povzbuzuje látkovou výměnu.
-
Zamezuje vytváření otoku a usazenin v krevním oběhu.
-
Normalizuje výměnu cukru a je pozitivní pro diabetiky.
-
Uklidňuje nervový systém a zmírňuje podráždění.
-
Zmírňuje bolest.
-
Pozitivně ovlivňuje chronická onemocnění a migrény.
-
Je účinný při vyrážkách, pomáhá na zhnisaná místa a při zánětech.
-
Působí močopudně.
-
Aktivuje přirozenou funkci potních žláz.
Odborníci se také domnívají, že tento čaj může brzdit růst již vzniklých nádorů. Jeho největší síla je však připisována tomu, že je velmi účinným stimulátorem imunitního systému. Mohou za to zejména bioaktivní látky jako katechiny, saponiny, bioflavanoidy, chinony a další.
Množství vypitého čaje je individuální, pohybuje se od 2-3 šálků 0,2 dl až po 2 litry. Žádné vedlejší účinky dosud nebyly prokázány.
Pro přípravu čaje jsou naprosto nevhodné nádoby z hliníku, zinku apod. Používáme zásadně materiály jako sklo nebo porcelán. Hotový čaj také neskladujeme v plastových nádobách, protože jeho účinky by mohly být oslabeny.
Příprava čaje:
Do litru vařící vody přidáme 1-2 vrchovaté lžíce lapacha a na mírném ohni povaříme přikryté 5 minut. Poté odstavíme a necháme ještě 15 minut luhovat. Čaj pijeme teplý nebo studený. Jeho chuť připomíná dubovou kůru ochucenou citronem.
Více informací na: https://www.celostnimedicina.cz/zazracny-caj-lapacho.htm#ixzz2lh4o59tO